Інвестиції для бізнесу в умовах війни:

Як вижити і бути сталими

Про те, як відбудувати бізнес вже сьогодні на основі світового підходу за критеріями сталості - ESG (environmental, social and governance), тобто екологічним, соціальним та корпоративним управління, поділилася досвідчена експертка з питань сталості, Голова Асоціації експертів зі сталого розвитку Аліна Соколенко.
Важливість теми
Зараз, в умовах війни та після неї, найперше бізнес повинен зосередитися на ефективному способі відновлення економіки. Формування екосистеми є одним із найбільш дієвих для цього способів. Адже мова йде про ефективне та зріле партнерство, що надає ціннісну пропозицію кінцевому споживачу. Екосистема сприяє максимальному розвитку усіх її членів. Позитивний ефект є результатом використанням колективних можливостей та спільного ресурсу без додаткових затрат із доповненням один одного. Наприклад, два магазина хочуть розвиватися, але рухаючись окремо, вони витрачатимуть набагато більше зусиль, ніж якби вони працювали разом. Якщо ці два магазини будуть використовувати спільний склад, то, відповідно, витрати зменшаться…

Звісно, найцінніше, що ми втрачаємо зараз - люди. 
Найстрашніше, що ми втратимо завтра, після війни - економіка. Продовольча криза та голод - це те, чого необхідно уникнути шляхом ухвалення правильних рішень. 

На всіх рівнях повинна бути здійснена переоцінка інвестиційних пріоритетів із урахуванням ESG критеріїв сталості (environmental, social and governance), тобто екологічного, соціального та критерію корпоративного управління.

У цьому напрямку уже йдуть зміни. Наприклад, від початку війни росії проти України, сотні компаній з кожної індустрії розірвали або значно скоротили свої ділові відносини з країною-агресором. 

Незалежно від того, чи вимагають це санкції, чи це просто справа вибору, бізнес виходить з усіх галузей російської економіки, починаючи від її величезного енергетичного сектора та закінчуючи автомобілями, фінансами, роздрібною торгівлею, розвагами, культурою і ресторанами швидкого харчування. Міжнародні інвестори припиняють інвестиції та виходять з поточних проектів, незважаючи на фазу реалізації.

Проте є й ті, хто залишаються працювати в країні-агресорі, наштовхуючись на світовий тиск та бан, а, як наслідок, коливання бездоганної репутації та своїх рейтингів ESG. 
Вже зараз українському бізнесу важливо створити проєкти, які приваблять інвестиції. 

Сьогодні Україна стала епіцентром спрямування світової фінансової підтримки, метою якої є протидія російській федерації та відновлення країни після нищівної діяльності окупанта. Проте ці інвестиції мають відповідати принципам стійкості та критеріям ESG. 

Кожен банк розвитку у своєму портфелі щороку все збільшує фокус на зелену економіку та посилює критерії стійкості. 

Так негайну фінансову підтримку Україні у розмірі 668 млн. євро схвалив Європейський Інвестиційний банк, даючи ці кошти на забезпечення потреб критичної інфраструктури та відновлення соціальної інфраструктури, зруйнованої під обстрілами російської армії. Водночас саме цей банк на початку 2022 року посилив вимоги до соціальних та екологічних стандартів для всіх своїх проектів.

ЄБРР оприлюднив пакет допомоги у 2 мільярди євро у відповідь на війну в Україні. Його діяльність побудована згідно з стандартами сталості. На сьогодні він є світовим лідером у сфері кліматичного фінансування

Важливим напрямом інвестицій не лише в Україні, а й у Європі та США є енергетична незалежність від Росії. Наразі адміністрація Байдена наполягає на тому, що найкращий шлях для зменшення залежності від російської енергетики - це прискорення переходу на відновлювані джерела енергії, одночасно з пошуком короткострокових варіантів виведення на ринок нової нафти та газу. Зокрема, розглядаються інвестиції в розмірі 500 мільярдів доларів на кліматичні витрати та податкові стимули для збільшення виробництва відновлюваної енергії, впровадження електромобілів та підвищення енергоефективності.

Нинішня ескалація призвела до подібного радикального переосмислення всередині Європи. З одного боку - максимальний фокус на розвиток відновлювальних джерел енергії, а з іншого - короткострокові рішення пошуку альтернатив російському газу. Наприклад, Німеччина розглядає продовження терміну служб вугільних і атомних електростанцій та створення національного вугільного запасу. Схожа позиція й у інших європейських країнах. 

Інші ключові сфери, що потребують негайного втручання - це продовольча сфера та сільськогосподарський бізнес. Наразі потрібно формувати як урядові, так і громадські проєктні пропозиції до фондів та інвесторів з проханням надати підтримку та ресурси на відновлення та стале функціонування цих сфер бізнесу в Україні, адже саме від аграрної продукції України залежать інші країни. Якщо фінансування на ці галузі не буде отримано, продовольча криза й, відповідно, економічна не матиме меж. 
Необхідно об’єднати усіх ключових топових кризових менеджерів у світі і долучити їх до підтримки нашого бізнес-сектору. 
Якраз цим зараз займається Асоціація експертів із сталого розвитку, реалізуючи проєкт “Фонд сталості” , тож закликаємо до співпраці.

Оскільки ситуація в Україні показала, що світ є крихким та потребує єдності та партнерства, щоб протистояти глобальним викликам та забезпечувати цілі сталого розвитку, зокрема, ціль сталого розвитку номер 16 - “за мир та справедливість”.

Якщо мова йде про малий і середній бізнес, який зараз страждає найбільше, то перш за все, необхідно адаптувати стратегію розвитку компанії відповідно до зовнішнього контексту із врахуванням впливу на бізнес-процеси, зміни в ланцюгах постачання та клієнтського ряду. Після цього потрібно оцінити можливості диверсифікації бізнесу, створення нових продуктів/послуг, що є необхідними під час воєнного та післявоєнного періоду. Далі уже можна формувати партнерські відносини з суміжними індустріями задля збільшення ціннісної пропозиції для кінцевого споживача. 

Що можна робити в умовах війни вже зараз та після неї, так це формувати екосистему. Вона створюється, коли багато партнерів використовують спільний ресурс. Завдяки цьому вони можуть використовувати колективні можливості. Наприклад, два ритейла чи два магазина хочуть розвиватися, але рухаючись окремо, вони витрачатимуть набагато більше зусиль, ніж якби вони працювали разом. Якщо ці два магазини будуть використовувати спільний склад, то, відповідно, витрати зменшаться.

Що стосується можливостей: якщо, до прикладу, у компанії "А" є контакти у Німеччині, а у компанії "Б" - у Польщі, то працюючи в партнерстві, вони доповнять одне одного та розширять свої можливості. Тобто екосистема - це про використання та розподіл спільних ресурсів, витрат, можливостей, а головне - доповнення ціннісної пропозиції кінцевому споживачу. Ще одна особливість екосистеми у тому, що партнерство має бути між рівними, зрілими компаніями, які знаходяться на одному рівні розвитку та мають спільні цінності. 
Сталий розвиток може підтримати звичайний громадянин
Як бізнесу триматися відкритим, окреслила вище, а тепер про сталий розвиток громадян. Українське суспільство потребує підтримки і підбадьорення. Як би не було тяжко і сумно, але війни були і, напевно, як показує історія, будуть. Треба швидко адаптуватися і жити. Далі продовжувати ходити в улюблений магазин, слідкувати за собою, рідними, працювати. 

Це ключове. Знаходити креативні рішення та шукати роботу, якщо залишилися без неї. Не боятися змінювати кваліфікацію та експериментувати. Війна змусила нас переглянути цінності, і те, що раніше не мало значення, сьогодні відіграє найважливішу роль. Сьогодні ми замислюємось над тим, хто ми є і що ми можемо. Російський агресор нагадав нам про ідентичність УКРАЇНЦЯ та УКРАЇНКИ. Попереду багато роботи для кожного з нас, країні потрібні розумні, вільні, сильні громадяни задля відновлення та становлення економіки й подальшого стійкого розвитку.

Контакти 
info.asde@org.ua
вул. Борисоглібська, 16-А
Київ, 04070
067 354 66 98
Головне
  • Про нас
  • StandWithUkraine
  • Фонд сталості
Підписатись на новини компанії