Експерти ASDE взяли участь у найголовнішій кліматичній події світу – Конференції ООН зі зміни клімату, яка проходила 6-18 листопада у Шарм-ель-Шейху і було представлено 197 країн світу.
1) Відходи війни: виклики для України, вплив на довкілля та клімат.
З 24 лютого внаслідок регулярних авіаційних і ракетних бомбардувань міста України зазнали руйнувань такого масштабу, що неможливо оцінити. Як діяти? Що робити з тими видами відходів, які негативно впливають на здоров’я людей, довкілля, клімат? Як організувати сортування та повторне використання цих видів відходів при реконструкції будівель і споруд, доріг і мостів тощо? Це найважливіші акценти під час доповіді.
2) Зелене та стійке відновлення для подальшого розвитку.
У цій панельній дискусії експерти з різних країн обговорили, які тягарі є на шляху відновлення України у післявоєнний час на стійкий основі – стати більш екологічною та стійкою та які є шанси.
3) Повоєнна стала відбудова міст України.
Аліна Соколенко презентувала спільно розроблений підхід циркулярної економіки у відбудові зруйнованих міст – Resilience Building and Recovery (RBR) для України – в основі якого лежить підхід максимального збереження та перевикористання наявних природних ресурсів. Підхід базується на загальноприйнятих принципах кругової економіки, згідно яких важливо перевикористати максимальну кількість наявних матеріалів, доступних нам після руйнувань, а вже ту частину, яка цьому не підлягає, передати на рециклінг.
4) Посилення енергетичної безпеки за допомогою рішень на основі локальної відновлюваної енергії.
“Війна показала межі централізованої енергетичної системи України, через це більшість областей України переживає ряд блекаутів та відключень електроенергії. Дуже важливо у майбутньому запровадити політики, які допоможуть інтенсифікувати гібридні відновлювані рішення у громадах для уможливлення отримання ними соціальних, економічних та кліматичних переваг.”, - зазначив Максим Бабаєв.
Під час панельної дискусії Анна Жовтенко наголосила на важливості комплексного підходу до оцінки збитків, завданих війною, співпрацю з Міністерством розвитку громад та територій України щодо картографування кількості та серйозності ушкоджень будівель, розробки комплексної ГІС-системи, яка дозволить державним органам здійснювати оперативний моніторинг оцінки збитків.
Також, важливою темою обговорень під час СОР27 стала прозорість та підзвітність результатів роботи з протидії змінам клімату. Прозорість сприяє зміцненню взаємної довіри та підзвітності та заохочує країни з часом посилювати свої кліматичні амбіції та відстежувати глобальний прогрес у досягненні цілей Паризької угоди. Прозорість та відкриття екологічних даних – є важливим механізмом контролю не тільки для урядів країн, а й для громадськості.